Objaśniamy, jak wybrać profesjonalną spedycję

Objaśniamy, jak znaleźć profesjonalną spedycję

Spedycja to współcześnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin krajowej gospodarki. Z usług spedytorów korzysta już 85% wszystkich firm w Polsce, które zajmują się handlem, co nie oznacza, że spedycja nie jest stosowana w pozostałych branżach rodzimej ekonomii. Warto w takim wypadku dowiedzieć się, jakimi elementami się kierować przy wyborze fachowego spedytora, co powinno zwrócić naszą uwagę i w szczególności, czym tak naprawdę jest spedycja w naszych czasach.
W standardowej definicji spedycją będzie każda zorganizowana działalność, której celem jest przewóz produktu z miejsca na miejsce. Ta szeroka charakterystyka jest niezbędna, ponieważ w zakres usług przewozowych może wchodzić jednocześnie przewóz międzypaństwowy, krajowy i miejski. Pytaniem zasadniczym staje się oczywiście kwestia, jak znaleźć dobrą spedycję, czyli co powinno być dla nas warte uwagi w ofertach interesujących nas firm spedycyjnych. Głównym wyznacznikiem najczęściej stanie się dla nas cena oraz forma zapłaty: ryczałt spedycyjny, który nie określa szczegółowych wyliczeń, stawki czynnościowe płacone za konkretne usługi i prowizja spedytorska, gdzie stawka za usługę jest wyliczana jest na podstawie wartości towaru. Prócz ceny ważny jest również rodzaj usługi, którą za nią otrzymamy. Niekiedy niskie ceny wcale nie oznaczają atrakcyjnej oferty, lecz na przykład brak któregoś z Pokazujemy, jak znaleźć dobrą spedycjępodstawowych zadań, które powinien wykonywać spedytor. Co w takim razie należy do jego bezpośrednich obowiązków? Są to głównie: zawieranie umów i udostępnianie dokumentacji transportowej, ubezpieczenie przesyłki, wybór środka transportu, odebranie przesyłki od zlecającego i dostarczenie jej do adresata. Dodatkowo spedytor odpowiada za obowiązki celne oraz wyładunek towaru, zaś w zależności od ustaleń w umowie również za jego możliwe zagubienie.
Rozmawiając o tym, jak znaleźć dobrą spedycję, warto również dowiedzieć się trochę o samej historii spółki spedycyjnej i jej organizacji. Jak długo działa na rynku, jakich ma klientów oraz jakie są o niej opinie w branży – to ostatnie możemy znaleźć bez problemu w Sieci.

Mamy ufność, że nieco wyjaśniliśmy, jak wybrać profesjonalną spedycję.